Nro 4/10
- ARKKIPIISPAN JOULUTERVEHDYS
- KOLTTAROKKIA UMPIHANGESTA
- KONSTANTINOPOLIN MATKAKERTOMUS JA KUVAGALLERIA
- PUUHATEHTÄVÄN RATKAISUT
Kuva: Friedrich Böhringer, CCA 2.5
Joulun mehevät appelsiinit
Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen syntymäjuhla on meillä Suomessa lahjojen antamisen ja saamisen aikaa. Omista lapsuuteni jouluista mieleeni nousevat perheen yhdessäolo ja siitä iloitseminen.
Yhdestä joulusta, kun olin ehkä 6-vuotias, muistan sen, kun joulusaunan jälkeen löysin kotirappusilta ruskean paperipussin täynnä meheviä appelsiineja. Joululahjan saaminen tuntui kutkuttavan hyvältä. Tuolloin kaukomaiden hedelmät olivat harvinaista herkkua ja niinpä appelsiinit oli jaettava perheen kanssa. Iloitsimme mehevistä oransseista hedelmistä koko perheen voimalla ja lahjan jakaminen tuntui oikeastaan vielä paljon paremmalle kuin sen saaminen.
Sinun lahjatoivelistasi tänä jouluna voi ehkä olla pitkä. Omat toiveeni ovat aineettomia lahjoja, puhelinsoitto ystävältä, yhteistä aikaa kummilasten kanssa sekä yhdessäoloa läheisten kanssa. Millaisia aineettomia lahjoja sinä voisit toivoa ja antaa tänä jouluna?
Saammepa lahjoja paljon tai vähän, meidän on kuitenkin muistettava, että joulun suurin lahja on Kristus-lapsi, joka syntyy Betlehemin kaupunkiin. 
Kristus-lapsi on Jumalan Poika ja hän syntyy maailmaan siksi, että me voisimme olla yhdessä Jumalan ja lähimmäistemme kanssa. Jeesuksen kautta meille avautuu tie Jumalan valtakuntaan ja takaisin hänen rakkautensa yhteyteen.
Kristus syntyy – kiittäkää!
Vapahtajamme, Jeesuksen Kristuksen syntymäjuhlaa siunaten
Karjalan ja koko Suomen arkkipiispa
Leo
Oobbas - kolttarokkia umpihangesta
Oobbas ihastutti koltankielisellä PMMP-coverillaan Saamelaisnuorten taidetapahtumassa Rovaniemellä huhtikuussa 2010. Kuva: Tanja Sanila

Miten Oobbas-bändi näki päivänvalon?
Päätettiin osallistua Saamelaisnuorten taidetapahtumaan Rovaniemellä huhtikuussa 2010 oppilaiden omalla rock-kappaleella, ja sitä varten Oobbas
syntyi.
Oppilaat valitsivat kappaleeksi PMMP:n biisin Lautturi, jonka esittämiseen ja sanojen muokkaamisen bändiltä kysyttiin lupa. Sanoja muokattiin ”paikallisiksi” ja käännettiin ne oppilaiden ja koltan open Seija Sivertsenin kanssa koltaksi.
Kappale kertoi koltansaamen kriittisestä tilanteesta. Kappaleen nimeksi tuli Vuejjai (Ajaja). Biisin yhteyteen valittiin paljon kolttakulttuuria ja sen maisemia esittäviä kuvia, jotka heijastettiin esityksessä videotykillä.
Mitä bändille kuuluu tänään? Ketä on mukana ja millä soittimella?
Bändi on ollut syksyn tauolla, mutta joulukuussa on tulossa bändileiri,
jolle on luvassa jatkoa keväällä. Tämä toivottavasti antaa potkua bändin
jatkamiseen.
Jäsenet ovat Sevetin koulun 6-9-luokkalaisia (kuusi) ja lukion 1-luokkalaisia (kaksi): laulajina Leena Fofonoff, Oskari Sanila ja Anna-Katariina Feodoroff, koskettimet ja taustalaulu Hannele Fofonoff, kitarat Petteri Feodoroff ja Juuso Fofonof, basso Almira Gerasimoff ja rummut Aaro-Juhana Fofonoff.
Mikä bändeilyssä koukuttaa? Mainitkaa 5 hyvää syytä harrastaa musiikkia bändissä.
Se on mukavaa, koska bändissä kokee kuuluvansa johonkin, on hauskaa esiintyä, on mukavaa soitella kavereiden kanssa, se on erikoinen harrastus ja on mukavaa soittaa yhteen.
Tuleeko joskus taiteellisia erimielisyyksiä?
Tuleehan niitä, se lienee luonnollista. On tärkeää kuunnella eri mielipiteitä:
niin monta kuin on jäseniä, niin monta mielipidettä.
Millä kielillä esiinnytte? Onko koltan kieli hyvä rock-kieli?
Tähän mennessä koltaksi. On se koltta sinänsä toimiva kieli, kun ei ole
kovin montaa bändiä jotka laulaisi koltaksi. Mutta sanojen kääntäminen suomesta koltaksi on ongelmallista sanojen eri pituuden vuoksi (koltan sanat
lyhyempiä).
Osaatteko nimetä joitakin esikuvia bändillenne?
Ei ole ainakaan tähän menneessä ilmestynyt esikuvia.
Jos Oobbas pääsisi esiintymään Euroviisuihin - mistä kertovan kappaleen haluaisitte esittää?
Saamenkielestä tai saamelaisuudesta ehkä.
Mitä Oobbasin tyypit tekevät 5 vuoden päästä?
Tällä porukalla hyvin mahdollisesti bändi hajoaa. (Koska kyseessä koulubändi, jonka jäsenet jatkavat tahoillaan muualle.)
Mitä ihmettä tarkoittaa Oobbas? Kuvaako nimi bändiänne jotenkin?
OobbÄs meinaa suomeksi umpihankea. Valitsimme nimen ideariihellä eikä
sillä ole syvällisempää merkitystä.
Haluatteko välittää musiikillanne jonkin sanoman tai viestin? Jos kyllä, niin mikä se on?
Ei pidä luovuttaa ja uhanalaisempia asioita, kuten vähemmistökansojen
kultuuriasiota täytyy pitää yllä.
Menestystä Oobbasin muusikoille sekä yhdessä että erikseen! Toivottavasti kolttarokki raikaa vahvasti myös tulevaisuudessa!
Sydämellisiä citymunkkeja - ja paljon muuta!
Konstantinopoli - matkakertomus
Kahdeksan hengen ryhmä eri seurakuntien nuoria matkasi lokakuussa Ekumeenisen patriarkaatin vieraaksi Istanbuliin. Patriarkka Bartolomeoksen yhdessä arkkipiispa Johanneksen kanssa käynnistämä nuorisovaihto-ohjelma toteutettiin ensimmäistä kertaa Ortodoksisten nuorten liiton järjestelyvastuulla.
Matkakertomuksessa ryhmän nuoret kertovat itse sanoin ja kuvin, miksi tämä reissu oli "yksi elämäni parhaista viikoista" ja "absoluuttisen ihana".
Lue matkakertomus kuvin tästä linkistä! 1 2 3 4
Katso tapahtuman kuvagalleria tästä linkistä! Galleriaan...
Kummaa joulukirkossa -puuhan oikeat vastaukset
1) Sadonkorjuutuotteet pöydällä kuuluvat Kristuksen kirkastumisen juhlaan 6.8.
2) Risti kirkkosalin keskellä analogilla kuuluu Ristin ylentämisen juhlaan 14.9. ja Ristinkumartamisen sunnuntaihin ja -viikkoon (3. sunnuntai suuressa paastossa).
3) Virpovitsa kuuluu palmusunnuntaihin.
4) ja 5) Punaiset tuohukset ja "Kristus nousi kuolleista!" - tervehdys kuuluvat Pääsiäiseen
6) Jumalanpalvelustekstiilien violetti väri kuuluu paastoon; jouluaamuna on siirrytty jo juhlaan ja valkoiseen väriin.
7) Koivunoksa kuuluu Pyhän Kolminaisuuden päivään Helluntaihin
Muuta epätavallista kirkossa:
Kissa solealla; karkkitanko kuusessa; Mona Lisa -maalaus ikonostaasin vasemmassa yläreunassa; kuusen juurella lapsi avaa lahjaa; vappupallo; tuohusjalassa kynä; pojalla kuulokkeet korvilla; tonttulakki väkijoukossa; kanttorilla apupöydällä kolapullo; maanliput kirkkolipuissa; Mikki Hiiren korvat väkijoukossa; espanjalainen pariskunta.
Mitkä näistä eivät oikein sovi kirkkoon? Miksi?